Пројекат 2021-1-РС01-КА121-ВЕТ-000007483 - Ерасмус+ 2021 који се имплементира у оквиру програма Европске уније за образовање Ерасмус+ 2021.
Циљеви пројекта су унапређење компетенција ученика кроз учествовање у пројектима мобилности, унапређење компетнеција наставног и ненаставног особља школе кроз учествоање у пројетима мобилоности, стварање нових партнерстава, побољшање знања страног језика , подизање свести и разумевање других култура.
Активности пројекта су: Стручно савршавање наставног и ненаставног особља
У академији CEKDEV (International education and development academy) у периоду од 15.08.2022. године до 24.08.2022. године је реализован десетодневно стручно усавршавања под називом “Употреба web алата у настави” („ICT TOOLS”) за пет учесника из Средње економска школе Сомбор.
Циљ обуке је био унапређене дигиталне компетенције наставника, омогућити примену ict алата у настави и руковање ИЦТ алатима у наставном али и у осталим видиовима васпитно-образовног рада.
На обуци су наставно и ненаставно особље имали прилику да користе интернет алате као што су нпр: Kahoot, Renderforest, Canvaa, Quizlett, Voki, Wordart,..Stekli нова знања о начину коришћења и примени интернет алата у настави као нпр: израда онлајн презентација путем QR кода и Воки, Word арт је идеалан за домаће задатке, Canva има мноштво функционалних примена од којих ће нам највише користити за израду индивидуализованих сертификата, креирање видеа, лога. Renderforest је такође идеалан за учење и извођење наставе путем онлајн презентација, употребом разноразних видео материјала. Padlet нам умногоме олакшава комуникацију са ученицима, где можемо да објединимо све њихове радове на једном месту. За креирање квизова користили смо Quizlett, а путем Flipped Classroom ученици наше материјале уче самостално код куће путем савремене технологије. Puzzles је алат идеалан за креирање слагалица путем којих се ученицима презентују наставни садржаји. Едукативне игре креирали смо путем Action Bond. Алата, а у програму Coggle смо правили дијаграме и графиконе, као и планирање састанака. Едукативне фотоколаже и фотомонтаже креирали смо путем програма Pixiz, а натписе и имена у духу уметности правили смо уз помоћ алата Art grafit. Идеалан за постављање питања и прикупљање повратних информација је Меантиметар, а путем Breaking news генератор можемо да постављамо информације на сајтове. Random name picker rullet је користан за постављање питања и добијање одговора од учесника. Путем свих ових интернет алата увидео сам колико настава нама професорима може олакшана њиховом употребом, а у исто време и ученицима занимљивији.
Обука „ICT TOOLS” је организована на веома занимљив начин који ми је омогућио да кроз сваки web алат прођем индивидуално и уочим његову примену у свом будућем раду. Просторије Академије CEKDEV су биле пријатне за рад и учење. Водитељица курса је била на располагању за свако питање. Умела је да прилагоди своје предавање индивидуалним карактеристикама полазника и предзнања.
Поред обуке и личног усавршавања, домаћини су се потрудили да нам обезбеде и упознавање града Анталије и околине. Посетили смо Дуден водопаде, стари град Калеичи – историјско градско језгро, Анталијску обалу и ископине града Сидеа.
Обишли смо културно историјске споменике, природне лепоте и архитектуру, упознали смо се са делићем историјско богате прошлости Турске и анталијске регије.
https://www.facebook.com/100083275373951/videos/1087122741932349?idorvanity=100830579370248
Краткорочна размена ученика у сврху обављања стручне праксе у иностранству
Десеторо ученика и два наставника Средње економске школе Сомбор у периоду од 19.06.2023-30.06.2023. учествовали су у мобилности ученика и наставника у Прилепу, у Северној Македонији. Домаћин размене била је асоцијација ARDOR из Прилепа. Пројекат има за циљ унапређење компетенција ученика везаних за стручну праксу, с обзиром да су на мобилности учествовали ученици који похађају смер кувар и конобар. Осим тог циља, остали циљеви су и интеркултурална размена, учење о другим културама и земљама и развијање језичких знања и вештина наших ученика. Осим обављања стручне праксе, ученици и наставници Средње економске школе Сомбор посетили су неколико места од историјског и културног значаја у местима Струмица, Охрид и Кавадарци, као и главни град Северне Македоније Скопље. Учесници пројекта имали су прилику да посете и неколико музеја, цркава, историјских знаменитости. Имали смо прилику и да обиђемо фабрику „Витаминка“ где смо посматрали производњу омиљене грицкалице и у овим крајевима „Stobi flipsa“.